“Outlook çalışma dosyasını oluşturamadı. Geçici ortam değişkenini denetleyin” hatası

Bilgisayarınızda tüklü Microsoft Outlook yazılımını açmak istediğinizde

“Outlook çalışma dosyasını oluşturamadı. Geçici ortam değişkenini denetleyin” hatası ile karşılaşabilirsiniz.

OK butonunu tıkladığınızda Outlook hataya rağmen açılacaktır.

Problemin sebebi Temp klasörünün kayıt defteri üzerinde hatalı bir noktayı işaret ediyor olmasıdır.

Bu da Windows Vista ve 7 için  HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Shell Folders , Windows XP için  HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\User Shell Folders kayıt defteri dizininin altında Cache anahtarının hatalı olmasından kaynaklanır.

Bu değer

Windows XP için : %USERPROFILE%\Local Settings\Temporary Internet Files

Windows Vista ve Wİndows 7  İçin: %USERPROFILE%\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files

Not: %USERPROFILE% değişkeni C:\Users\Kullanıcı Adınız yolunu göstermektedir. Dolayısı ile değerlerde bu değişken yerine C:\Users\Kullanıcı Adınız kullanılabilir. Örneğini aşağıda görebilirsiniz.

Bu işlemle beraber problem çözülecektir. Fakat bu noktaya gelmişken Cookies, Desktop, Favourites ve History anahtarlarını da kontrol etmeniz önerilir.

15 Responses to ““Outlook çalışma dosyasını oluşturamadı. Geçici ortam değişkenini denetleyin” hatası”

 1. berkem diyor ki:

  history, favorites, cookies lede ne tür bir değişiklik yapmam gerekiyor. Bu konuda da bilgi verirmisiniz lütfen
  tşk

 2. berkem diyor ki:

  belirtiğiniz işlemi yaptım ama sorun hala çözülmedi benim sorunum aslında word den kaynaklanıyor. word de aynı sorun ile karşılaşıyorum. Sistem olarak 7 ultimate, office 2007 kullanıyorum.

  yardım lütfen .

 3. admin diyor ki:

  Sayın Berkem Ertem

  E-posta adresinizi kontrol edebilirseniz benden gelen bir posta göreceksiniz.

  Saygılarımla

 4. İlker YURDAKUL diyor ki:

  Merhaba,

  Soruma geçmeden önce sizlere teşekkürlerimi iletmek isterim.
  Soruma geçecek olursam; Daha önce 2007 outook kullanıyordum ama daha sonrasında 2010 ile yükselttim. Hoşlanmayınca 2007 e geri dündüm ama sizin yukarıda bahsettiginiz sorunun aynısı yaşamaya başladım ve mail kotusundaki maillerime rahatca bakamaz oldum bana nasıl çözecegim konusunda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim… Şimdiden çok teşekkürler……….

 5. İlker YURDAKUL diyor ki:

  Yardımlarınızı bekliyorum.

 6. admin diyor ki:

  İlker Bey, merhabalar. Yukarıdaki işlemleri gerçekleştirdiniz mi? Gerçekleştirmenize rağmen aynı hatayı mı aldınız? Eğer böyleyse lütfen mahmut@mahmutokumus.com adresinden irtibata geçelim. Elimden gelen yardımı yapacağımdan emin olabilirsiniz.

 7. İlker YURDAKUL diyor ki:

  Sn. Mahmut bey,

  Değeri, paha biçilemez yardımlarınızdan ötürü, size hem şahsım hemde şirketim adına teşekkürü bir borç bilir, başarılarınızın devamını canı gönülden dilerim…

  İlker YURDAKUL
  Yüksek Makine Müh.
  Houston ABD

 8. Hasan Yılmaz diyor ki:

  Mahmut Bey, merhaba

  Aynı sorun benim bilgisayarımda da var. Tarif ettiğiniz değişiklikleri kayıt defterinde yapıyorum. Bilgisayarı kapatıp açtığımda değişikliklik silinmiş oluyor. Düne kadar birşey yoktu bilgisayarımda, dün harici harddiskteki backup senkronizasyon programını çalıştırdıktan sonra bu sabah böyle bir problemle karşılaştım. Kayıt defterinde tarif ettiğiniz yerler harddiskin içindeki adresleri işaret ediyordu. Yardımınızı rica eder şimdiden teşekkür ederim.

  Selamlar
  Hasan Yılmaz

 9. admin diyor ki:

  Hasan Bey, merhabalar
  Sorununuzda siz backup yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanıza müteakip, buradfa belirtilen kayıt defteri anahtarları Backup ünitenizi mi hedef olarak gösteriyor?

  Bu daha önce karşılaştığımız bir sorun çünkü.

 10. ocean diyor ki:

  arkadaşalar ben microsoft sitesinden sorunun çözümünü bulup çözdüm..word dosyasının neden çalışmadığını yani( vista için ve ofis 2007 sürümü için) .şimdi anlatmaya gelelim.
  çalıştır seçeneğini açıyorsunuz,
  regedit yazıyorsunuz,regedit dosyası çıkıyor karşınıza,onu tıklayıp açıyorsunuz. sonra bu yolu izliyorsunuz açmak için :HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\User Shell Folders

  user shell folders klasörü açılıyor,bu klasörde cache dosyası var üzerine çift tıklıyorsunuz,dosyanın yolu karşınıza çıkıyor,size vereceğim bu yolu aynen o kısma yapıştırın hepsi bu : %USERPROFILE%\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files

 11. attila diyor ki:

  Benzer sorunu yakında ben de yaşadım ve çözdüm. shell folders içinde yaptığınız değişikliler bilgisayarı kapatıp açtığınızda siliniyorsa senkronizsayon yaptıpınız driver USB porta takılı iken bu değişiklikleri yapın. Zaten burada senkronizsayon programının bazı sürücü yollarını (Normalde C üzerinde açması gereken temporary dosyalarını senkronize ettiğiniz cihaz üzerinde açıyor. E,F;G gibi ) değiştirdiğini göreceksiniz.
  Bu bozuk dosyaları başka bir bilgisaydan da yararlanarak eski haline getirin. Bilgisayarı kapatmadan USB deki backup driverini kaldırın ve yeniden başlatın. Benimki böyle çözüldü.
  Kolay gelsin

 12. Sayın Mahmut Okumuş,
  Sorunu internette araştırırken hoş bir tesadüfle sayfanıza rastladım. Aynı isim ve soyisimde bir öğretmen arkadaşım var. İsminizi göründe “Bizim Mahmutta ne cevherler varmış” diye düşündüm.
  Gelelim soruna ve çözüme. Pek çoğumuz gibi sanırım TEMP dizinini ve birçok mikrosoftun öntanımlı değişkenini “Belgeler gibi” mikrosoftun tanımından farklı yerlerde kullanıyorum. TEMP değişkenimde bir değişiklik yaptıktan sonra WORD ve OUTLOOK programlarında aynı mesajı almaya başladım.
  “Outlook çalışma dosyasını oluşturamadı. Geçici ortam değişkenini denetleyin”
  “Word çalışma dosyasını oluşturamadı. Geçici ortam değişkenini denetleyin”
  Ofisi komple kaldırıp yeniden yüklemek dahil yapmadığım şey kalmadı. Registry programları da registriyi yeterince derinlemesine taramıyormuş. Manuel arama sonunda eski TEMP değişkeninin registery içinde 50 kadar yerde kayıtlı olduğunu gördüm. yaklaşık yarısını manuel değiştirdikten sonra sıkılıp daha pratik bir çözüm ürettim ve başarılı oldu.
  Sistem değişkenlerinin bulunduğu bölümde ilk satıra
  SET H:\TEMP=F:\TEMP
  satırını ekledim.
  Artık bilgisayarım H:\TEMP i gördüğü zaman (eski tmp dizinim) F:\TEMP yapıyor (YENİ TMP DİZİNİM)
  Sanırım hepsi bu kadar.

 13. hasanemre diyor ki:

  mahmut bey iyi günler. word 2007 kullanmaktayım. yukarıda outlook için bahsetmiş olduğunuz olay başıma geldi yazılanları yapıyorum ama herhangi bir değişiklik olmadı hiç ne yapmalıyım

 14. mhmmdcn diyor ki:

  İnternet explorerda internet seceneklerinde orjinale donerseniz sorun duzelir. Ramdisk yapmistim ondan sonra bu hatayi almistim iyi calismalar

 15. mtiske diyor ki:

  Merhaba
  Bugun Outlook çalışma dosyası durduruludu hatasını ben de aldım
  Regeditten cache adresini düzelttiğim halde yine olmadı
  Outlook 2010 açtığımda 3 – 4 kere aynı hatayı gösterip açıyor ama
  gelen e postaları göstermediği için 5 – 10 dk sonra Outlook hata verip kitleniyor
  Yukardak bir arkadaş “SET H:\TEMP=F:\TEMP” bunu yapmış ama tam olarak nereye yazdığını belirtmemiş
  Bunu detaylı bilen birisi var mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>